Akademia upamiętniająca 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go maja.

W czwartek 5 maja 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polski oraz święta Konstytucji 3 - go maja. Uczniowie klasy trzeciej i czwartej, pod opieką p. Teresy Nitki i p. Anny Rejewskiej, przygotowali krótki spektakl – relację z obrad i ustaleń konstytucji z 1791 roku.

Młodzi aktorzy wcielili się w role: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przedstawicieli szlachty, rzemieślników, właścicieli kamienic, chłopów, reporterów i recytatorów, konferansjerów. Zadbali też o stroje stylizowane na czasy oświecenia. W spektaklu pokazano jak istotną sprawą było ustalenie nowych ustaw rządowych i zmian koniecznych dla poprawnego funkcjonowania państwa.

Nie mogło też zabraknąć wspólnie odśpiewanej pieśni: „Mazurek 3 maja” („Witaj majowa jutrzenko”) oraz „Hymnu Konstytucji 3 maja”.

Anna Rejewska

dsc 0012 1024x683