Wycieczka przedszkolaków do Suchej Beskidzkiej w 2022 r.

15 czerwca 2022 r. uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią i opiekunami udali się na wycieczkę do Suchej Beskidzkiej i Stryszawy, aby poznać Zamek Suski, legendarną karczmę ,,Rzym” i Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od Sali Rycerskiej. Podziwialiśmy portrety, na których widnieli ,,panowie suskiego zamku”, czyli członkowie pięciu znanych rodów szlacheckich: Castiglione - Suskich, Komorowskich, Wielkopolskich, Branickich i Tarnowskich. Historia tej wspaniałej renesansowej rezydencji była nierozerwalnie związana z kolejnymi właścicielami przez niemal czterysta lat. Następnie oglądaliśmy kapliczkę, Salę Herbową i pokoje poety Emila Zegadłowicza. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy spacerem po arkadowych krużgankach i pięknym dziedzińcu, który nazywany jest ,,Małym Wawelem”. Później udaliśmy się do centrum miasta do karczmy ,,Rzym”. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam legendę o ,,Panu Twardowskim”, który w podstępny sposób przechytrzył samego czarta i jak głosi legenda siedzi teraz na Księżycu. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej. To właśnie w Stryszawie od XIX wieku wyrabia się ludowe zabawki. Tradycja wykonywania zabawek przechodzi tu z pokolenia na pokolenie, a sztandarowym produktem są popularne kolorowe ptaszki, koniki, klepaki i bryczki. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom malowanie drewnianych koników i ptaszków, które później mogły zabrać do domu. Na zakończenie wycieczki maluchy miło spędziły czas na zabawie w ogrodzie, wśród dużych rzeźbionych koni, wozów i kołysek. W drodze powrotnej do Witowa zjedliśmy pyszne lody, a wrażenia z wycieczki zapewne na długo zostaną w naszej pamięci.

Renata Górak

received 914221385968552 1600x1200