Szkoła pamięta 2022 r.

szkolapamietalogotyp

W ramach akcji „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią udali się na cmentarze w Chochołowie, w Witowie i Zakopanem, gdzie poprzez uporządkowanie grobów, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy uczcili pamięć zmarłych nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Uczniowie odwiedzili również miejsca pamięci znajdujące się na terenie Witowa – w Dolinie Chochołowskiej. Pierwsze z nich znajduje się na Siwej Polanie. Stoi tam głaz z tablicą upamiętniającą pielgrzymkę Jana Pawła II - 23 czerwca 1983 roku. Drugie umiejscowione jest na południe od Siwej Polany, na lewo od szlaku. Podczas II wojny światowej, dnia 27 grudnia 1939 roku pod skalną ścianą hitlerowcy rozstrzelali 11 osób, mieszkańców Podhala i okolic. W miejscu kaźni oraz w miejscu gdzie początkowo złożono ciała rozstrzelanych znajdują się pamiątkowe tablice (ciała ekshumowano w 1949 roku i przeniesiono na cmentarz w Chochołowie).

Ponadto dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców udało się wyremontować mogiłę pani Wandy Sochównej na cmentarzu w Witowie. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w opiece nad mogiłami tych, którzy niegdyś pracowali w murach naszej szkoły.

Anna Gąsienica

Hanna Zych - Piczura