Wycieczka uczniów klasy VIII SP do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w 2023 r.

„Są w życiu człowieka takie chwile, których się nie zapomina. Są tacy ludzie, których nieustannie nosi się w sercu”. Te słowa Jana Pawła II towarzyszyły uczniom klasy ósmej podczas wycieczki do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej, uwrażliwienie młodzieży na prawa człowieka do życia i godnej śmierci, tolerancji, równości – bez względu na rasę, pochodzenie i kolor skóry.

W trakcie kilkugodzinnego zwiedzanie obozu przewodnik przeprowadził nas przez bramę, na której widnieje napis „Arbeit macht frei” (Praca Czyni Wolnym), baraki więźniarskie, ruiny komór gazowych i krematoriów. W muzeum zobaczyliśmy wystawę przedmiotów codziennego użytku, fotografie więźniów, ubrania więźniarskie, protezy, okulary i prycze. Ostatnia część wycieczki to obóz kobiecy w Brzezince. Historia więźniarek przebywających w tym obozie wzrusza do łez. Ich warunki życia i ciężka praca przyczyniały się do dwa razy szybszej śmierci od mężczyzn.

W atmosferze zadumy i refleksji wróciliśmy do domu, a ten dzień i poznana historia pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Kamila Mateja

received 3638824653003484 1600x1198