Featured

Finał I Konkursu "Wolna Elekcja 1573" w Warszawie.

        W 2023 roku świętujemy 450. rocznicę pierwszej wolnej elekcji – wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. To doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności i solidarności, a także tolerancji.

Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losują karty postaci, w tym kandydatów na króla, i starają się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Aby grać, nie trzeba mieć wiedzy o tamtych wydarzeniach, ale wykazać się wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.

Najlepsi gracze, 43 finalistów wzięło udział w etapie centralnym w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie w dniu 15 grudnia 2023 roku.

Wśród finalistów znalazł się również uczeń naszej szkoły, siódmoklasista - Jan Krupa. 

Podczas wyjazdu do Warszawy Jaśkowi towarzyszyła pani Marta Osadzińska. Przed rozpoczęciem konkursu Jasiek skorzystał z chwili wolnego czasu i odbył mały spacer po Warszawie. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu odwiedził Kościół Św. Krzyża gdzie spoczywa serce słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. Podziwiał pomniki znanych Polaków m.in. Mikołaja Kopernika i Księcia Józefa Poniatowskiego pod Pałacem Prezydenckim, z zainteresowaniem oglądał umieszczone wzdłuż dawnego traktu królewskiego weduty Canaletta. Zawędrował również pod Grób Nieznanego Żołnierza. Na trasie jego wędrówek nie zabrakło również Zamku Królewskiego, warszawskiego barbakanu oraz Rynku Starego Miasta ze słynną Syrenką.

Gdy zbliżał się czas konkursu Jasiek udał się w stronę Cytadeli Warszawskiej gdzie od września tego roku ma swoją siedzibę Muzeum Historii Polski. W nowo otwartym budynku ciepło przywitano uczestników konkursu i ich opiekunów. Podczas gdy uczniowie rozpoczęli burzliwe dysputy nad wyborem polskiego władcy ich opiekunowie udali się na zwiedzanie wystawy czasowej Muzeum Historii Polski poświęconej pozyskiwaniu eksponatów przez muzea. Nowo powstałe muzeum nie posiada jeszcze stałej ekspozycji, jej otwarcie przewidziane jest dopiero na rok 2026.

Rozgrywka okazała się być bardzo burzliwa, ale ostatecznie polską koronę zdobył Ernest Habsburg, a nie jak w 1573 roku Henryk Walezy. Jasiek godnie reprezentował naszą szkołę wykazując się umiejętnościami strategicznymi i negocjacyjnymi, jednakże w tej grze zwycięzca może być tylko jeden i niestety nie był to nasz reprezentant.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni książkami "Atlas Historii Polski" oraz bonami podarunkowymi do znanej księgarni internetowej. Nie zabrakło również upominków dla opiekunów.

Organizatorem konkursu było Muzeum Historii Polski, honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć

20231215 122005 1600x739