Pierwsza wizyta uczniów klasy pierwszej w szkolnej bibliotece w 2023 r.

Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla

ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach”.

Stanisław Lam

Dnia 21 grudnia po raz pierwszy bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy pierwszej. Podczas tej wizyty pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w bibliotece, dowiedzieli się jak wypożyczyć książkę i dokonali pierwszych wypożyczeń. Po złożeniu uroczystej przysięgi, że będą szanować książki z biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.

Pierwszaki otrzymały również książeczki wydane przez Instytut Książki, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji „Mała książka - wielki człowiek”. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej. Tym razem podczas 6 edycji kampanii społecznej uczniom sprezentowano książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Autorka opowiadania, to popularna pisarka dziecięca, twórczyni bestsellerowego cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bohaterką nowej książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach.

Zachęcamy rodziców, by czytać dzieciom książki. Codziennie!

1. Stymuluje rozwój mózgu.
  2. Rozbudza ciekawość świata.
  3. Stymuluje rozwój mowy.
  4. Kształtuje inteligencję emocjonalną.
  5. Buduje więź emocjonalną.
  6. Rozwija wyobraźnię.
  7. Poprawia pamięć.
  8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym.
  9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania.
  10. Buduje czytelnika w przyszłości.

Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

Teresa Nitka

Marta Osadzińska