XIV Konkurs Wiedzy o Pasterstwie

Dnia 18 listopada 2011 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN odbyła się XIV edycja Konkursu Wiedzy o Pasterstwie organizowanego przez Tatrzański Park Narodowy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Krystyna Dzierzęga i Jan Frączek pod opieką p. Marty Osadzińskiej. Turniej poprzedził występ zespołu  góralskiego "Małe Podhale" z Jabłonki na Orawie. Wszystkim niesamowicie podobał się koncert odegrany na pasterskich dzwonkach w wykonaniu wyżej wspomnianego zespołu. Uczestnicy w trakcie zmagań konkursowych musieli wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną (znajomość nazewnictwa związanego z pasterstwem, zwyczajów pasterskich itp.), jak i umiejętnościami praktycznymi (np. cerowanie). Zawodnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe: gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, rywalizowali w dwóch etapach. Etap I składał się z testu wiedzy o pasterstwie, po zakończeniu tej części organizatorzy przewidzieli przerwę na mały poczęstunek. Po przerwie ogłoszono wyniki, do kolejnego etapu zakwalifikowało się 6 drużyn (po trzy z każdej grupy wiekowej). Etap II - finałowy składał się z kalamburów, scenek rodzajowych oraz zadań praktycznych. Cały konkurs przebiegał w sympatycznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od TPN-u. Sponsorem nagród tegorocznej edycji konkursu był TPN oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.