Wycieczka uczniów klasy II SP do Zakopanego w 2024 r.

8 października 2024 roku uczniowie klasy II SP w Witowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Szlakiem kultury pasterskiej”, które miały miejsce w Centrum Edukacji Regionalnej w Zakopanem na Pardałówce. Prowadził je regionalista i pasterz pan Paweł Łojas. Opowiedział on o pierwszych mieszkańcach Podhala, którzy dotarli do Tatr około wieku XIV, głównie w czasie wędrówek myśliwskich i pasterskich. Byli nimi tzw. Wołosi (ludność rumuńsko – bałkańska), którzy zajmowali się głównie pasterstwem. Pan Paweł zaprezentował, opisał dawny ubiór górala i góralki. Zagrał również na trombicie, piszczałce, dwojnicy, gęślach i kozie. Piękna pogoda dopisała, więc dzieciaki z wielką radością skorzystały z placu zabaw.

Następnie dzieci udały się z wizytą do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego. Podczas spotkania z pracownikami parku dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu zwierząt. Miały również możliwość z bliska zobaczyć puchacze, lisy, świstaki oraz nakarmić zwierzęta. m. in owce, jelenie, daniele, kozy. Ostatnim punktem był sklepik z pamiątkami. Wycieczka sprawiła dzieciakom wielką radość, bo uczyły się poprzez żywy kontakt z przyrodą.

Teresa Nitka

20241008 084751 1600x1200