Kolonia letnia we Francji 2012 r.

Po raz pierwszy w tym roku dzieci z Gminy Kościelisko spędziły wakacje we Francji. Dzięki współpracy naszej gminy z górniczym miasteczkiem Divion możliwy był dwutygodniowy pobyt (od 9 do 23 lipca 2012 roku) 35 uczniów ze szkół z Dzianisza, Kościeliska i Witowa w regionie Nord - Pas - de - Calais. Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. A. Topolska (kierownik kolonii), p. A Chramiec, p. M. Osadzińska oraz p. K. Gronkowska (tłumacz).

Nasi wychowankowie zostali zakwaterowani w internacie przy szkole rolniczej w Savy Berlette. Codziennie byli dowożeni do oddalonego o kilkanaście kilometrów Divion, gdzie czekały na nich liczne sportowe atrakcje. W czasie pobytu w tym małym, uroczym miasteczku dzieciaki wielokrotnie korzystały z wielkiej hali sportowej, poznały nowe gry, rozgrywały mecze piłki nożnej ze swymi kolegami i koleżankami z Francji oraz biły rekordy w odbijaniu lotki w badmintona. Dwukrotnie skorzystały z miejskiego basenu, gdzie chętnie ćwiczyły swoje umiejętności pływackie, ale również nie zabrakło im chęci do zabawy.

Dzieci zażywały również sportu na świeżym powietrzu bawiąc się na placu zabaw w parku w Divion czy też rozgrywając mecze w koszykówkę, piłkę nożną oraz siatkówkę na boisku nieopodal internatu szkoły rolniczej. Oczywiście w czasie pobytu w Divion i Savy Berlette uczniowie poznawali okolicę i historię tego górniczego regionu. Po dzień dzisiejszy Divion zamieszkiwane jest przez wielu Polaków, potomków dawnych emigrantów, którzy pracowali w tamtejszych kopalniach.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji merostwo Divion zorganizowało dla nas wyjazdy do pobliskich miejscowości. Mimo zmiennej pogody wszystkim bardzo przypadł do gustu wyjazd do historycznego miasta Arras, gdzie na rynku władze miasta stworzyły na czas wakacji prawdziwą plażę. Dzieci grały w siatkę plażową, wspinały się w "małpim gaju" i świetnie bawiły na dmuchanych trampolinach. Na rzece Scarpe zorganizowano turniej na kopie. Współcześni "rycerze" zamiast na koniach poruszali się na łodziach, a ich zadaniem było zrzucenie przeciwnika do wody. Nasi uczniowie głośno kibicowali zawodnikom.

Nasz pobyt we Francji przypadł akurat w okresie wielkiego francuskiego święta narodowego (14 lipca - rozpoczęcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej z 1789 roku) z tej okazji Francuzi organizują pokazy sztucznych ognii. Mieliśmy okazję podziwiać piękne fajerwerki w Divion oraz w sąsiedniej miejscowości - Bruay.

Wiele radości przysporzył dzieciakom wyjazd na festyn do Carvin. Szczególnie oblegany przez uczestników kolonii był namiot, w którym bardzo miłe panie malowały na twarzach dzieci fantazyjne wzory. Największą atrakcją festynu okazał się jednak występ dwóch panów, którzy przy użyciu ogromnego koła prezentowali niesamowite umiejętności atletyczne.

Ogromnym wydarzeniem była oczywiście wycieczka do Paryża. Stolica Francji to ogromne miasto z licznymi zabytkami, podczas tej jednodniowej wizyty zdołaliśmy zobaczyć przynajmniej te najważniejsze. Pierwszym punktem wycieczki była bazylika Sacre Coeur na Montmartre, następnie udaliśmy się pod wieżę Eiffla. Niestety z powodu ogromnych kolejech nie mogliśmy wyjechać na szczyt wieży. Każdy jednak miał sporo czasu by obfotografować dzieło Eiffla z każdej możliwej strony:) Rejs po Sekwanie podobał się wszystkim bez wyjątku. Podczas rejsu zobaczyliśmy m.in. Luwr oraz katedrę Notre Dame wzniesioną na wyspie Île de la Cité. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć oczywiście spaceru po paryskich Polach Elizejskich i wizyty pod Łukiem Triumfalnym. Ostatnim punktem wycieczki była katedra Notre Dame rozsławiona powieścią francuskiego pisarza Victora Hugo o dziejach miłości garbatego dzwonnika Quasimodo do pięknej Esmeraldy ("Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu").

Podczas naszego pobytu w Divion kilkatrotnie byliśmy zapraszani przez władzę miasta do restauracji. Miszkańcy gminy, w której gościliśmy byli bardzo mili i niesamowicie gościnni. Na zakończenie naszego pobytu w tym uroczym miasteczku zorganizowano dla dzieci dyskotekę.

Ostatnie cztery dni pobytu we Francji spędziliśmy w luksusowym ośrodku wypoczynkowym "Stella Maris" w miejscowości Stella Plage. Każdego dnia spacerowaliśmy po plaży i kąpaliśmy się w morzu. Uczestników kolonii ogarnął szał zbierania muszelek, każde dziecko chciało zebrać ich jak najwięcej. Mieliśmy również okazję podziwiać piękny zachód słońca nad morzem. Naszej grupie w czasie pobytu w Stella Plage towarzyszyła niewielka grupka francuskich dzieci z Divion. Współnie z Francuzami odbyliśmy ekscytującą wycieczkę do Nausicaa Aquarium: National Sea Centre at Boulogne-sur-Mer, gdzie mogliśmy podziwiać zadziwiające rośliny i zwierzęta mórz i oceanów z całego świata. Równie ciekawa była wycieczka do pobliskiej miejscowości, gdzie znajdował się ogromny labirynt na polu kukurydzy, pełen zagadek i rebusów, park linowy oraz tor gokartowy.

Na zakończenie pobytu w Stella Plage władze Divion obdarowały wszystkich uczestników kolonii oraz opiekunów upominkami, po raz kolejny zorganizowano również dyskotekę.

Pobyt we Francji, mimo kapryśnej pogody był niesamowicie udany i pełen wrażeń. Mamy nadzieję, że współpraca między naszą gminą a Gminą Divion będzie trwała nadal, i że już za rok będziemy gościć u nas młodzież z Francji.