Wycieczka klasy IV do Niedzicy w 2013 r.

Od wielu dni na Podhalu ciągle padało. Mimo niesprzyjającej pogody 7 czerwca 2013 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią p. M. Osadzińską oraz p. A. Szeligą wyruszyli na wycieczkę.
Na dobry początek dnia niewielka grupka czwartoklasistów zwiedziła gotycki kościółek w Dębnie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Świątynia ta jest ważnym zabytkiem na szlaku architektury drewnianej. Została wzniesiona w XV wieku przez zbójników bez użycia gwoździ! Kościółek w Dębnie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejnym punktem wycieczki był zamek Dunajec w Niedzicy. Ta niegdyś węgierska warownia zachowała się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Budowla góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim, wzniesiono ją w XIV wieku na bardzo stromej skale. Uczniowie zwiedzili zamek górny i średni, wozownię oraz spichlerz. Z tarasów widokowych twierdzy niedzickiej można było dostrzec w oddali, na drugim brzegu jeziora, ruiny kolejnego zamku - w Czorsztynie.
Po zakupieniu pamiątek dzieci udały się do przystani, skąd wyruszyły w krótki rejs statkiem "Halny", który zacumował u stóp wzgórza, na szczycie którego wznosi się zrujnowany zamek Wronin (prawdopodobnie taką nazwę pierwotnie nosiła czorsztyńska warownia).
Zamek w Czorsztynie jest jednym z wielu zamków wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego na terenie całej Polski. Niestety ta XIV - wieczna budowla spłonęła w 1795 roku. Od wielu lat trwają prace konserwatorskie na zamku, na szczęście obiekt jest udostępniony dla turystów dzięki czemu i nasi wychowankowie mogli zwiedzić ruiny.
Następnie udaliśmy się do zakopiańskiego Aquaparku na kręgle. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, bardzo głośno dając wyraz radości ze zdobytych punktów. Zdecydowanym mistrzem kręgielni okazał się Jasiek Szwab, który zdobył aż 132 punkty! :) Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do nowootwartego Muzeum Misiów, gdzie poznaliśmy historię tych pluszowych zabawek oraz zobaczyliśmy różne wcielenia maskotki: Miś - żandarm, miś - Eskimos, miś - wampir, miś - clown i wiele, wiele innych ;)