"Zielona szkoła" - Jastrzębia Góra 2013 r.

W dniach od 1 do 8 czerwca 2013 roku klasa III SP wraz z opiekunami przebywała nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Jastrzębia Góra.
W czasie pobytu na "Zielonej szkole" dzieci zwiedziły Gdańsk, okręt wojenny w Gdyni, fokarium na Półwyspie Helskim i uczestniczyły w rejsie po Zatoce Puckiej.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku to największa świątynia na świecie zbudowana z cegły. W jej wnętrzu znajdują się liczne dzieła średniowieczne m. in. Piękna Madonna Gdańska, Pieta, Ołtarz Koronacji Marii, Tablica Dziesięciorga Przykazań oraz zegar słoneczny.
Nad rzeką Motławą znajduje się zabytkowy żuraw - dźwig portowy Gdańska. Pełnił on potrójną funkcję: dźwigu przeładunkowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej.
Kolejnym zabytkiem, który podziwialiśmy była "Złota Kamienica" na Starym Mieście oraz fontanna z postacią rzymskiego boga Neptuna z trójzębem w dłoni.
Fasada "Złotej Kamienicy" miała złocone kamienne płaskorzeźby, które przedstawiały postaci władców naszego kraju, w tym Zygmunta III Wazy i Władysława Jagiełły. Codziennie o godzinie 16:00 w oknie jednej z pobliskich kamienic pojawia się w oknie tajemnicza postać. Jak głosi legenda jest to postać gdańskiej mieszczanki nazwanej przez mieszkańców miasta "panienką z okienka". Dziewczyna wypatruje z okna ukochanego, który z rozkazu jej ojca musiał opuścić miasto i wypłynąć w morze. Do dziś dziewczyna czeka na niego w oknie kamienicy na Starym Mieście.
Po opuszczeniu Gdańska udaliśmy się do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy "Błyskawicę" - okręt Muzeum Marynarki Wojennej. "Błyskawica" jest jednym z najpiękniejszych okrętów wojennych. Ten polski niszczyciel w czasie II wojny światowej zniszczył 2 inne niszczyciele, 2 eskortowce, uszkodził 3 okręty podwodne, zestrzelił 3 samoloty niszczycielskie. Wraz z bliźniaczym "Gromem" był dumą Floty Morskiej.
Półwysep Helski i Zatoka Pucka to kolejne miejsca, które odwiedziliśmy. Tu znajduje się Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Od paru lat prowadzi tutaj hodowlę i rehabilitację fok szarych, by odtworzyć kolonię tych zwierząt w akwenie południowego Bałtyku. Wszystkie urodzone tu lub odratowane foki są wypuszczane na wolność.
Następnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem "Ocean" po Zatoce Puckiej. Morska przygoda zakończyła się sesją zdjęciową przy sterze kapitana statku.
Kolejne dni w Jastrzębiej Górze upłynęły nam na plażowaniu, kąpielach morskich i oczywiście zakupach pamiątek dla bliskich.
Pełni wrażeń, opaleni i wypoczęci wróciliśmy do zimnego, mokrego Witowa.