Wizyta oficjeli i młodzieży z partnerskiej Gminy Divion w 2013r.

W sierpniu do szkoły w Kościelisku zawitała grupa uczniów z Francji, z zaprzyjaźnionej Gminy Divion.  Przyjęcie ich było formą rewanżu za 10 dniowy pobyt naszych uczniów we Francji w lipcu ubiegłego roku. Wtedy zwiedzili okolice Divion, Bruay, Arras, Paryż oraz przez kilka dni byli w ośrodku wypoczynkowym w Stella Plage nad Kanałem La Manche.  Francuzom bardzo zależało aby podczas ich pobytu w Kościelisku uczniowie mogli kontynuować  zawarte w zeszłym roku znajomości. Dlatego Wójt Gminy zaprosił do uczestnictwa w programie wszystkie dzieci z Gminy Kościelisko, które w zeszłym roku były we Francji. Organizowano wspólne dla nich wycieczki i całodniowe wyjazdy. Zwiedzili Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, Czorsztyn, Niedzicę, Zubrzycę oraz  Zakopane, Dolinę Kościeliską, Strążyską, Białego, Małej Łąki i inne.  W ramach współpracy między gminami od wiosny br. prowadzony był konkurs plastyczny pt. „Jak widzę swój region”. Nasi uczniowie przygotowali prace malarskie, w których przedstawili naszą kulturę i zwyczaje. Francuzi zaś przywieźli ze sobą prace o tematyce swojego regionu wykonane inną techniką. Były to kombinacje przestrzenne i fotografie. Jury w składzie polsko – francuskim wybrało po 5 najciekawszych prac przydzielając im nagrody. Autorzy prac odebrali osobiście nagrody, po czym wszyscy bawili się na dyskotece zorganizowanej w szkole. Wyróżnienia z naszego Zespołu Szkół otrzymały:

• Maria Bużek
  • Sabryna Jasionek
  • Klaudia Topór

Spotkania te powodowały „burze mózgów” aby wzajemnie porozumieć się i zrozumieć.  Takie wymiany i wspólne spotkania powinny być wielką zachętą do nauki języków obcych, a w tym przypadku  języka francuskiego, tym bardziej, że Gmina Divion zamierza kontynuować wymianę uczniów i najprawdopodobniej w przyszłym roku po raz kolejny nasi uczniowie będą zwiedzać Francję. Wraz z młodzieżą z Divion do Kościeliska przyjechała oficjalna delegacja  wraz z panią Mer i przedstawicielami samorządu miasta. W trakcie pobytu w Kościelisku przeprowadzono wiele rozmów z oficjalną delegacją z Divion, które zaowocowały uroczystym podpisaniem  w dniu 27 lipca 2013 roku listu intencyjnego o współpracy obydwu gmin. Załącznikiem do listu intencyjnego był projekt porozumienia o współpracy, które zostanie podpisane po uzyskaniu akceptacji Rad Gmin Kościelisko i Divion. Dokument podpisany przez Panią Mer Miasta Divion i Wójta Gminy Koscielisko zakłada szeroką współpracę między oboma Gminami w następujących dziedzinach: wykorzystania możliwości uzyskania środków Unii Europejskiej w celu realizacji wspólnych projektów, wspierania przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności, energii odnawialnej i ochrony środowiska wymiany kulturalnej i wymian dzieci i młodzieży, szeroko pojętej promocji gmin i regionów, do których przynależą, współpracy między instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. W czasie rozmów i dyskusji na temat przyszłości ustalono, że kolejnym punktem współpracy będzie wyjazd przedstawicieli samorządu Gminy Kościelisko wraz z przedstawicielami twórców ludowych i restauratorów do Gminy Divion w miesiącu grudniu br. W tym właśnie czasie Gmina Divion organizuje w swoim mieście imprezę promującą polską kulturę. W czasie tego wydarzenia delegacja z Gminy Kościelisko będzie miała okazję zaprezentowania swojej Gminy - jej bogactwa przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego. O ile Rady Gmin Divion i Kościelisko zaakceptują projekt porozumienia, to w czasie tego wyjazdu zostanie ono oficjalnie podpisane. Władze Gminy Kościelisko liczą na to, iż dzięki podpisanemu porozumieniu zwiększą się możliwości pozyskania środków unijnych na wymiany dzieci i młodzieży, jak również zwiększą się możliwości rozwijania szerszej współpracy i wymiany doświadczeń. Największą korzyść z podpisanego porozumienia władze gminy upatrują w szerokiej promocji turystycznej Gminy wśród mieszkańców Północnej Francji, którzy w dużej części posiadają korzenie polskie i pragną chociaż raz w życiu odwiedzić kraj swoich przodków. Dlaczego nie mieliby przyjechać właśnie do Gminy Kościelisko z przepięknymi krajobrazami i bogatą kulturą? Organizowane przez Gminę Divion wydarzenia i imprezy, w czasie których będą prezentowane walory turystyczne Gminy Kościelisko powinny w przyszłości przyciągnąć do naszej Gminy więcej turystów z Północnej Francji.

Aniela Ustupska