Kolonia letnia w Kobylnicy w 2014 r.

Piątoklasiści z Gminy Kościelisko po raz kolejny wzięli udział w kolonii letniej nad Morzem Bałtyckim. Jak co roku gościła nas zaprzyjaźniona Gmina Kobylnica. Uczniowie ze szkół w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie wraz z czterema opiekunkami  mieszkali w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy.

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Organizatorzy umożliwili uczestnikom kolonii korzystanie ze szkolnej hali sportowej oraz boiska, bardzo częste wyjazdy do Ustki - na plażę, gdzie pod czujnym okiem ratowników z WOPR-u (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) mogli oni zażywać morskich kąpieli. Największą atrakcją dla piątoklasistów z Podhala był rejs okrętem pirackim "Dragon". Wszyscy bez wyjątku z ochotą przystali do pirackiej braci. Werbunek przeprowadzał nie byle kto, bo sam Czarnobrody wraz z kapitanem Barbarossą. Niestety po czterdziestopięciominutowym rejsie próbnym okazało się, że bardziej nadajemy się na "szczury lądowe" niż na "wilki morskie" i musieliśmy zrezygnować z naszych marzeń o dalekich morskich wyprawach ;)

Uczniowie zwiedzili również Słupsk. Pan przewodnik oprowadziła nas po zabytkowym ratuszu miejskim. Budowla ta została wzniesiona w 1901 roku w stylu neogotyckim i do dziś służy władzom miejskim jako miejsce pracy. Zobaczyliśmy również Zamek Książąt Pomorskich, fragmenty dawnych murów miejskich oraz średniowiecznych bram (Brama Młyńska i Nowa Brama), basztę czarownic i gotyckie kościoły (Kościół Św. Jacka i Kościół Mariacki z krzywą wieżą).

Zorganizowano również wycieczkę na ruchome wydmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Nasi uczniowie na bosaka dzielnie wędrowali w strugach deszczu przez piaszczyste pagórki aż do brzegów morza. Tego samego dnia zwiedziliśmy również skansen w Klukach.

Czas umilił nam także seans filmowy pt. "Gang Wiewióra" w Multikinie oraz wizyta w mini zoo w słynnej Dolinie Charlotty. Wśród zwierząt rozmieszczone były postacie ze znanych wszystkim bajek, np: Pinokio, Królewna Śnieżka, Rybak i złota rybka, Czerwony Kapturek, Kot w butach oraz Jaś i Małgosia.

Dużą atrakcją dla dzieci była również wizyta na strzelnicy. Okazało się, że najlepszymi strzelcami byli zdecydowanie uczniowie z Witowa. Na tytuł strzelca wyborowego zdecydowanie zasłużyła Wiktoria Kułach.

Ostatniego dnia pobytu, w sobotę rozstrzygnięto cztery konkursy:

• na najlepszy pokój
  • plastyczny
  • wiedzy o Gminie Kobylnica
  • konkurs telentów

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni słodkimi upominkami i drobnymi gadżetami.

Pobyt nad Morzem Bałtyckim był bardzo udany. Humory dopisywały, posiłki były pyszne, a wrażenia niezapomniane :)