"Zagospodarowanie turystyczne Tatr" - program edukacyjny dla klasy VI zorganizowany przez TPN W 2014 r

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przygotowało dla uczniów szkół podstawowych program aktywnej edukacji przyrodniczej mający na celu zapoznanie dzieci z tatrzańską przyrodą, historią, tradycją i zwyczajami Podhala. W tym roku szkolnym uczniowie klasy VI udali się wraz z p. Alicją Sidor na wycieczkę na Halę Gąsienicową.

Uczestnicy programu otrzymali zestawy ćwiczeń, które pomogły im utrwalić i usystematyzować wiedzę zdobytą podczas wędrówki. Tegoroczny program nosił tytuł „Zagospodarowanie turystyczne Tatr”.

Dnia 19 września 2014 roku klasa VI wraz z wychowawczynią p. M. Osadzińską udała się do Kuźnic na spotkanie z przewodnikiem p. A. Sidor. Następnie ruszyliśmy na Boczań i przez Skupniów Upłaz dotarliśmy do Przełęczy między Kopami. Podczas wycieczki podziwialiśmy piękne tatrzańskie widoki w jesiennych barwach. Po krótkim postoju na Przełęczy ruszyliśmy w stronę Hali Gąsienicowej. Zatrzymaliśmy się tam przed niepozorną chatą, która okazała się być pierwszym schroniskiem na Hali działającym od 1891 roku.

Dłuższy postój zorganizowaliśmy w schronisku „Murowaniec”. Dzieci miały czas na posiłek oraz na realizację arcytrudnego zadania. Połączeni w pary uczniowie musieli pokonać nieśmiałość i przeprowadzić ankietę wśród turystów. Wszyscy wywiązali się z tego zadania rewelacyjnie.

Po odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę do Mokrej Jamy a stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną. Do Kuźnic schodziliśmy przez Dolinę Jaworzynki.

Piękna pogoda i widoki oraz ciekawie przekazywane informacje sprawiły, że wycieczka na Halę Gąsienicową upłynęła nam w miłej i przyjemnej atmosferze :)