Wycieczka klasy VI do Chochołowa w 2014 r.

Dnia 2 października 2014 roku klasa VI SP udała się po opieką p. M. Osadzińskiej i p. R. Mrowca – Kenar  na wycieczkę do Chochołowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Chochołowskiego, gdzie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat insurekcji pod Tatrami. Pani przewodnik opowiedziała im również o życiu dawnych górali. Muzeum mieści się w jednej z zabytkowych chałup z tradycyjnie wyposażonymi izbami – białą i czarną.  Dzieci miały okazję zobaczyć wystrój tych izb, dawne przyrządy używane przed stu laty na Podhalu.

Szóstoklasiści zwiedzili również kościół św. Jacka. Na przykładzie tej budowli omówili cechy charakterystyczne stylu neogotyckiego. Następnie udali się na cmentarz, gdzie znajdują się groby powstańców. Przy okazji odwiedzili miejsce pamięci poświęcone żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej. Zatrzymali się także pod obeliskiem upamiętniającym powstanie chochołowskie.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w warsztacie twórcy ludowego, rzeźbiarza – p. Ziędara. Na zakończenie udaliśmy się pod kapliczkę św. Jana Nepomucena, gdzie uczniowie poznali legendę związaną z powstaniem chochołowskim oraz postacią świętego.