Pożegnanie zimy w 2015 r.

20 marca 2015 roku uczniowie klasy „0” podczas wiosennego spaceru po okolicy z marzanną w ręku że­gna­li zimę, a witali wiosnę. Marzannę wykonano z gazet i bibuły. Ze względów ekologicznych nie topiono ku­kły. Zostanie ona w klasowym kąciku do następnej wiosny.

Dawniej kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Trady­cja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszy­stkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wie­czo­rem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzan­nę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są róż­ne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu naj­bliższego roku.