Wycieczka do Zubrzycy Górnej dla klasy II SP w 2015 r.

18 czerwca 2015 roku klasa II Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawczyni, p. H. Zych - Piczury wybrała się do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

To skansenregionalny tworzony od1937roku, otwarty w1955 roku prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest  interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskichprzepędzających tu swoje stada z terenówKarpat Wschodnichoraz rolników napływających od północy (zMałopolski).

Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Dzieci wykonywały wszystkie czynności prowadzące do przygotowania posiłku: młóciły cepami, czyściły ziarno na przetakach, mieliły je w żarnach, następnie zarabiały ciasto i piekły na kuchennej blasze „moskole”.

Wszyscy z apetytem zajadali wykonane przez siebie placki i popijali je kawą zbożową. Niektórzy żałowali, że nie żyją w dawnych czasach, kiedy trzeba było ciężko pracować, jeść najprostsze posiłki i …nie chodzić do szkoły.

Następnie p. Przewodnik oprowadziła dzieci po skansenie, pokazując chaty chłopskie, dwór sołtysa, kuźnię, folusz, młyn, tartak i budynki gospodarcze, w których gromadzono zbiory, wyrabiano olej i wykonywano wiele innych prac niezbędnych do przeżycia na wsi w dawnych wiekach.