KLASA VI SP
W dniu 11 czerwca 2015 roku klasa VI SP udała się na krótką wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wyjazdu był udział w lekcji muzealnej w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Tematem zajęć był „Rok Witkiewiczów”. Uczniowie zapoznali się z działalnością artystyczną Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, jak również z dziełami ekscentrycznego Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Barwne życiorysy obu artystów, ojca i syna bardzo zainteresowały młodzież. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładów na temat stylu zakopiańskiego czy też czystej formy, mieli również okazję zabawić się w plastyków. Wzorując się na portretach Witkacego tworzyli pastelowe portrety swoich kolegów i koleżanek, rysowali elementy zdobnictwa charakterystycznego dla Podhala, które tak zachwyciło St. Witkiewicza.
Oprócz willi „Atma” szóstoklasiści odwiedzili tego dnia najstarszy kościół w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku oraz Cmentarz Zasłużonych, na którym spoczywają m.in. Stanisław Witkiewicz (malarz i architekt), Jan Krzeptowski – Sabała (znany gawędziarz podhalański), Antoni Rząsa (rzeźbiarz), Antoni Kenar (rzeźbiarz), Władysław Hasior (malarz i rzeźbiarz), Helena Marusarzówna (mistrzyni sportów zimowych i kurier tatrzański) i wielu, wielu innych znanych i cenionych. Naszym przewodnikiem po Pęksowym Brzyzku była p. Regina Mrowca – Kenar.
Po trudach zwiedzania uczniowie chętnie skusili się na „małe co nieco” w pobliskiej cukierni J
ZESPÓŁ "MALI WITOWIANIE"
Dnia 16 czerwca członkowie zespołu regionalnego „Mali Witowianie” udali się do Muzeum Karola Szymanowskiego na lekcję muzealną dotyczącą „Harnasi”. Taki tytuł nosił jeden z najsłynniejszych utworów polskiego muzyka – Karola Szymanowskiego. Dzieci zwiedziły willę „Atma”, w której mieszkał zafascynowany Podhalem kompozytor. Otrzymały również iście „bojowe zadanie” – za pomocą kolorowych materiałów oraz pasteli musiały zaprojektować kostiumy do baletu – pantonimy „Harnasie”.
Starsza grupa uczniów należąca do zespołu zwiedziła również kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Przy tej okazji pani Regina Mrowca – Kenar przybliżyła im postać „Leonarda da Vinci z Gliczarowa”, czyli Wojciecha Kułacha – Wawrzyńcoka. Ten rzeźbiarz – samouk był twórcą rzeźb zdobiących najstarszy zakopiański kościół. Żyjący w XIX wieku góral odbył podróż do Włoch gdzie podziwiał wspaniałe dzieła renesansowych i barokowych twórców. Zainspirowany pięknem rzeźby barokowej zaczął tworzyć unikatowe i charakterystyczne dzieła w tzw. stylu neobarokowym.
Na zakończenie wycieczki uczniowie chętnie udali się na lody.
KLASA V SP
W środę 17 czerwca 2015 roku klasa V wraz z wychowawczynią i panią Agnieszką Gach wyruszyła na całodzienną wycieczkę do Zakopanego. Pierwszym punktem planu było muzeum Kornela Makuszyńskiego mieszczące się w willi Opolanka przy ul. K. Przerwy - Tetmajera. Po założeniu na buty ochronnych „kapci” uczniowie słuchali barwnych opowieści pani przewodnik o latach spędzonych w Zakopanem przez Kornela Makuszyńskiego, jego działalności społecznej i ogromnym poczuciu humoru. W oszklonej gablocie mogli podziwiać książkowe wydania 52 powieści pisarza (tłumaczonych na wiele języków). Po opuszczeniu murów muzeum piątoklasiści spędzili dłuższą chwilę w miejskim parku, rozgrzewając się na placu zabaw, wspinając na drabinki i kręcąc na przyrządach z linami. Chwilę czasu spędzili w McDonaldzie, by skrótową drogą dostać się do domu, w którym mieszkał muzyk i kompozytor Karol Szymanowski, willi „Atma”. Tam organizatorzy przygotowali dla uczniów bardzo ciekawie przeprowadzony program dotyczący aktualnego "Roku Witkiewiczów". Rysowali meble i przedmioty codziennego użytku z motywami góralskimi, inspiracjami dla Stanisława Witkiewicza - ojca i wspaniałe portrety inspirowane dziełami z "Firmy portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza" Witkacego.
Ostatnimi atrakcjami tego dnia były lody zjedzone w kawiarni przy Krupówkach i dwugodzinna zabawa w Aquaparku zakopiańskim. Klasa została podzielona na dwa zespoły, które dzielnie rywalizowały ze sobą na dwóch torach bowlingowych. Równo rozdzieleni zostali w grupach uczniowie, którzy grali w kręgle pierwszy raz i ci, którzy mieli już okazję skorzystać z tej atrakcji. Bezkonkurencyjną mistrzynią w zbijaniu kręgli została Karolina Szwab. Wycieczka zakończyła się ok. 17:00, wszyscy uczniowie otrzymali od mamy Kacpra, w drodze powrotnej, sympatyczne maskotki reklamujące Aquapark.
KLASA "0"
17 czerwca 2015 roku uczniowie z „zerówki” uczestniczyli w bezpłatnej lekcji muzealnej pt. "Kim byli harnasie?". Ta opowieść muzyczna odbyła się w willi Karola Szymanowskiego w „Atmie”. Podczas zajęć trwających 80 minut dzieci poznały krótką historię związaną z tematem lekcji, legendy o zbójnikach, elementu stroju góralskiego, życie górali w dawnych czasach, słownictwo gwarowe. Atrakcją dla dzieci było malowanie pastelami scenek z legendy o zbójniku Janosiku. Następnie uczniowie zwiedzali willę i słuchali ciekawostek o życiu i twórczości Karola Szymanowskiego.
KLASA II GIM
Dnia 18 czerwca 2015 roku klasa II gimnazjum pod opieką p. Anny Gąsienicy i p. Reginy Mrowca – Kenar udała się na wycieczkę do Zakopanego. Najpierw odwiedzili willę „Atma”, gdzie brali udział w warsztatach pt: „W zakopiańskim stylu – podhalańskie inspiracje”. Następnie spacerem przeszli na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie p. Regina Mrowca – Kenar opowiedziała o osobach znanych i zasłużonych dla Zakopanego, które zostały tam pochowane m.in. Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Marusarz, wielu malarzy, artystów, ratowników TOPR, nauczycieli. Potem klasa udała się do willi „Oksza”, najnowszej filii muzeum w Zakopanem, mieszczącej się przy ul. Zamoyskiego. Oddział Muzeum Tatrzańskiego gromadzi dzieła sztuki współczesnej XX wieku. Obecnie w Okszy znajdują się wypożyczone z słupskiego muzeum portrety rysowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Gimnazjaliści obejrzeli zgromadzone w kilku salach dzieła Witkacego: słynne portrety, pejzaże, ”kulinaria”. Ekspozycja została zatytułowana „Witkacy na wakacjach”. Miejmy nadzieję, że przeżycia estetyczne wywołane obcowaniem ze sztuką XX w. rozwiną potrzebę poznawania współczesnej literatury, malarstwa i rzeźby.
KLASA IV
W dniu 19 czerwca 2015 roku uczniowie klasy IV wzięli udział w programie edukacyjnym „Harnasie” organizowanym przez filię Muzeum Narodowego w Krakowie w zakopiańskiej willi „Atma”. Przewodnik po muzeum przedstawił krótko życiorys i wybrane fragmenty utworów Karola Szymanowskiego. Na podstawie wysłuchanych fragmentów opery baletowej „Harnasie” uczniowie przenieśli na kartki papieru swoje wyobrażenia plastyczne.
Wizytę w „Atmie” poprzedziliśmy pobytem w Starym Kościółku i na cmentarzu na Pękowym Brzyzku. Przekazane tam wiadomości okazały się przydatne podczas późniejszego udziału w programie edukacyjnym.