Featured

"Oil City - galicyjska gorączka czarnego złota" - pierwsza rozgrywka - 2015 r.

        Dnia 11 grudnia 2015 roku uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela koordynatora pani Anny Gąsienicy i przy współpracy pani Marty Osadzińskiej zostali zapoznani z zasadami ciekawej gry pt. "Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota". 
Gra opracowana została w Małopolskim Instytucie Kultury i dotyczy autentycznych historii pionierów przemysłu naftowego z drugiej połowy XIX wieku.
Zasady gry przedstawione zostały przez nauczycielki  w formie ustnej oraz poparte prezentacją multimedialną, która przybliżyła historię rozwoju przemysłu naftowego w XIX wiecznej Galicji, przedstawiono także sylwetki pionierów, zapoznano z zasadami przedsiębiorczości.
Pierwsza rozegrana tura trwała dość długo, ale gdy uczestnicy gry symulacyjnej zaangażowali się mocniej, kolejne tury rozgrywki wywoływały mnóstwo pozytywnych emocji.
Utworzona przez autorów symulacja rynku nafty, z dynamicznie zmieniającymi się cenami surowca, zależnymi od poziomu wydobycia, co wpływało na koszty pracy i ceny działek roponośnych, zmusiła graczy do konieczności podejmowania szybkich decyzji. Uczniowie w zależności od zmieniającej się sytuacji konkurowali ze sobą lub zawierali spółki i realizowali wspólne inwestycje. Przy okazji poznawali i wyjaśniali takie pojęcia jak: inwestycja, ryzyko, podaż, spółka, popyt, koniunktura.
Projekt gry i jej przeprowadzenie w atmosferze pełnego zaangażowania i emocji przyczynił się z pewnością do wzrostu uczniowskiej wiedzy na tematy ekonomiczne, osadzone w historycznych realiach galicyjskiego zagłębia naftowego.

Galeria zdjęć