Featured

Wycieczka kl. II i III gim. szlakiem dawnych stylów architektonicznych w 2017 r.

       W piątek, 7 kwietnia 2017 roku klasy II i III gim. udały się w ramach zajęć z historii i plastyki na lekcję w terenie traktującą o stylach w architekturze. Na terenie Podhala brak wspaniałych budowli w stylu romańskim, gotyckim (style charakterystyczne dla średniowiecza) czy barokowym (XVII w.). Istnieją natomiast powstałe o wiele później, bo na przełomie XIX i XX wieku budowle neoromańskie, neogotyckie czy też neobarokowe. Celem naszej wycieczki stały się więc kościoły, które posiadają pewne cechy tych dawnych stylów architektonicznych.

Na początek odwiedziliśmy kościół Św. Jacka w Chochołowie. Ta wspaniała budowla powstała zgodnie z projektem Feliksa Księgarskiego (zaprojektował również Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego - neogotyk). Strzeliste wieże, ostre łuki, sklepienie krzyżowo-żebrowe – te wszystkie cechy gotyku występują w tym pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku kościele. Ponadto zwiedzana przez nas świątynia została wzniesiona na planie krzyża i orientowana na wschód dokładnie tak jak średniowieczne katedry. Oprócz tego w kościelnym przedsionku znajduje się fresk upamiętniający powstanie chochołowskie z 1846 roku a przed kościołem umieszczono z kolei obelisk poświęcony uczestnikom insurekcji pod Tatrami, o tym ważnym dla regionu wydarzeniu oczywiście również wspominaliśmy podczas naszej wyprawy.

Kolejnym punktem wycieczki była kaplica Św. Anny na Płazówce. Ta malutka, drewniana kaplica również wyraźnie nawiązuje do gotyku swoją strzelistą wieżyczką i ostrymi łukami. Wnętrze budowli bardzo skromne, aczkolwiek uczniowie mogli z bardzo bliska obejrzeć witraże. Pani Regina opowiedziała w jaki sposób witraże są tworzone.

Następnie udaliśmy się do słynnego jezuickiego kościoła na Górce pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pani Marta na wstępie przypomniała o powiązaniach zakonu jezuitów ze sztuką baroku i z czasami kontrreformacji. Fasada kościoła na Górce przywodzi na myśl siedemnastowieczne budowle sakralne. Wnętrze jest zaskakująco skromne, brak przepychu tak charakterystycznego dla baroku. Są za to typowe dla baroku przerywane tympanony czy też pilastry. Jeden z braci jezuitów przybliżył naszej grupie historię tego zakopiańskiego kościoła. Oprowadził nas również po tymczasowej wystawie poświęconej haftowi płaskiemu. Wśród reprodukcji wykonanych haftem płaskim znalazły się znane dzieła m.in. „Martwy Chrystus” Andrea Mantegna, czy też znany wizerunek Archanioła Michała pokonującego szatana.

Z kościoła na Górce piechotą udaliśmy się na Krupówki. Aby się ogrzać wstąpiliśmy na coś ciepłego do restauracji McDonalds. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, było zimno i przemiennie padał deszcz lub śnieg. Gdy troszkę wypoczęliśmy ruszyliśmy do kościoła pod wezwaniem Św. Rodziny.

Kościół na Krupówkach jest przykładem budowli neoromańskiej i na jej przykładzie uczniowie omówili cechy charakterystyczne dla stylu romańskiego. Na zakończenie udaliśmy się do najstarszego kościółka w Zakopanem, do kościoła na Pęksowym Brzyzku pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. W tej małej drewnianej budowli przyglądaliśmy się wspaniałym rzeźbom „Leonarda da Vinci z Podhala” czyli Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka wzorującego się na barokowych mistrzach oraz Wojciecha Brzegi. Na tym zakończyliśmy naszą wędrówkę po stylach architektonicznych.

Galeria zdjęć