Dzień Regionalnym pt. "Architektura Podhala" połączony z Dniem Dziecka.

1 czerwca 2023 roku obfitował w naszej szkole w ogrom wrażeń. W tym roku zdecydowaliśmy się na połączenie dwóch bardzo istotnych świąt oraz celebrację ich w nietuzinkowy sposób. Rozpoczęliśmy tradycyjnie niezwykle udanym występem zespołu regionalnego „Mali Witowianie”. W tym miejscu pragniemy podziękować instruktorom zespołu: pani Ewie Stopce i panu Andrzejowi Bzdykowi za przygotowanie programu. Dziękujemy również kapeli góralskiej.

dsc 0097 1600x1067

Po występie podzieliliśmy się na dwie grupy: klasy „0” – III oraz IV – VIII. Młodsi uczniowie udali się autokarem do Chochołowa, gdzie z przewodnikiem, panem Andrzejem Boczoniem zwiedzili żywy skansen, jakim jest wieś Chochołów. Dowiedzieli się, jak budowano dawniej chałupy góralskie, czym jest „mszenie” oraz wielu innych niezbędnych informacji dla młodych mieszkańców Podhala. Następnie udali się do Muzeum Torfowisk w Chochołowie, skąd meleksem przejechali do Muzeum Kolejki torfowej w Podczerwonem. Tu czekała na nich kolejna atrakcja: 1.5 h przejazd kolejką, z której uczniowie nie tylko mogli podziwiać bajeczną przyrodę torfowisk, ale także wynieść mnóstwo ciekawostek opowiadanych przez pana Krzysztofa Domareckiego – przewodnika w kolejce. Na zakończenie dnia dla młodszej grupy Rada Rodziców przygotowała pyszne kiełbaski, które uczniowie upiekli przy ognisku na terenie torfowni.

Galeria zdjęć klas "0" - III

dziendziecka 6

W tym samym czasie starsze klasy udały się do Zakopanego, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. „W góralskiej chałupie” w Muzeum Tatrzańskim. Kolejny punkt programu był kontynuacją wiadomości o architekturze Podhala, lecz w bogatszej wersji, czyli styl zakopiański na przykładzie willi Koliba, która jest pierwszym domem w Zakopanem wybudowanym w tym stylu. Uczniowie zapoznali się z cechami stylu zakopiańskiego oraz z wielkimi nazwiskami z nim związanymi. Po dzielnym zdobywaniu wiedzy uczniowie odpoczęli jedząc pyszne lody w znanym wszystkim miejscu😋.

Serdecznie dziękujemy niezastąpionej Radzie Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla wszystkich naszych uczniów oraz pomoc w organizacji ogniska dla młodszych klas.

Galeria zdjęć klas IV - VIII

Agata Szeliga