previous arrow
next arrow
Slider

Wycieczka uczniów klas IV i V do Krakowa w 2020 r.

        Uczniowie klas IV i V, wraz z wychowawczyniami, brali udział w wyjeździe do Krakowa do teatru oraz na lekcję muzealną, we wtorek 14 stycznia 2020 roku.

Spektakl krakowskiego Teatru Lalki i Aktora Groteska „Dwanaście prac Heraklesa” został zrealizowany na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego. Przedstawienie, w reżyserii i adaptacji pani Elżbiety Depty, zaskoczyło chyba uczniów połączeniem gry aktorskiej, maskami, teatrem cieni, niezwykłą oprawą plastyczną, nawiązującą do sztuki antycznej. Autorami przedstawienia są p. Elżbieta Depta i p. Adrian Szafrański,którzy zadbali o szczegóły: minimalistyczne stroje, towarzyszący bohaterom antyczny chór, wspaniałe maski o surowym wyrazie itp. Muzyka stylizowana na pieśń starogrecką, scenografia i stroje potworów, z którymi mierzył się Herakles dopełniły spektaklu. Szczególne wrażenie na młodych widzach zrobiła postać hydry, której nagle zabłysnęły na czerwono oczy.

Krótki spacer na Planty i pod budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego wypełnił naszej grupie oczekiwanie na zaplanowaną w Ośrodku Kultury Europejskiej, oddziale Muzeum Narodowego, lekcję muzealną. W jej ramach uczniowie podziwiali związane z mitologią dzieła sztuki zgromadzone w Europeum, szukali także śladów mitologii we współczesnej kulturze. W czasie warsztatów wprowadzone zostały pojęcia i słowa - klucze: mit, mitologia, atrybut, Olimp, bogowie i bohaterowie mityczni: Zeus, Europa, Hermes, Merkury, Apollo, Muzy, pięta Achillesa, koń trojański i wiele innych.

Przed wyjazdem z Krakowa, w czasie spaceru i podziwiania kościoła Św. Wojciecha, Ratusza, Sukiennic, wysłuchany został hejnał mariacki z wieży kościoła NMP w Rynku Głównym, część uczniów zakupiła także pamiątki.

Anna Rejewska

Galeria zdjęć