Wyjazd uczniów klasy III SP do Orawskiego Parku Etnograficznego w 2021 r.

26 października 2021 roku uczniowie klasy III odwiedzili Orawski Park Etnograficzny – skansen regionalny utworzony w 1937 roku, otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Uczniowie obejrzeli m. in. wnętrza kilku zabytkowych chat, magiel, pasiekę z charakterystycznymi dla Orawy ulami kłodowymi.

Dawna Orawa, to także czarny chleb i moskol wypiekany przez każdą gospodynię. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Zobaczyli, jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach. Samodzielnie mielili je na żarnach, a następnie pani instruktor zarobiła ciasto i uformowała moskole, które potem piekły się na blasze. Przestrzegając zasad higieny uczniowie mogli posmakować najprostszego orawskiego posiłku. Edukatorzy opowiedzieli im zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. Wycieczka była bardzo udana, bo dopisała pogoda, a uczniowie pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i kulturalnym zachowaniu.

Teresa Nitka

20211026_120930_1024x577