Szkoła pamięta 2021 r.

Rokrocznie uczniowie naszej szkoły końcem października odwiedzają groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły na cmentarzach w Witowie i Chochołowie. Porządkują mogiły i nagrobki, zapalają znicze i pozostawiają wiązanki. W tym roku dodatkowo z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego udało się nam znacznie poprawić stan dwóch mogił, którymi nasza szkoła od lat się opiekuje. Pan Andrzej Bzdyk przygotował piękne drewniane osłony na mogiły, oraz krzyże. Prace zostały sfinansowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w opiece nad mogiłami tych, którzy niegdyś pracowali w murach naszej szkoły.

W tym okresie uczniowie zaangażowani w prace Samorządu Uczniowskiego odwiedzają miejsca pamięci znajdujące się na terenie Witowa – w Dolinie Chochołowskiej. Pierwsze z nich znajduje się na Siwej Polanie. Stoi tam głaz z tablicą upamiętniającą pielgrzymkę Jana Pawła II - 23 czerwca 1983 roku. Drugie umiejscowione jest na południe od Siwej Polany, na lewo od szlaku. Podczas II wojny światowej, dnia 27 grudnia 1939 roku pod skalną ścianą hitlerowcy rozstrzelali 11 osób, mieszkańców Podhala i okolic. W miejscu kaźni oraz w miejscu gdzie początkowo złożono ciała rozstrzelanych znajdują się pamiątkowe tablice (ciała ekshumowano w 1949 roku i przeniesiono na cmentarz w Chochołowie). Nasi uczniowie oddają cześć ich pamięci składając kwiaty i zapalając znicze w miejscu ich śmierci.

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła pamięta”, w ramach której nasi uczniowie na lekcjach plastyki tworzyli prace plastyczne inspirowane zabytkowymi nagrobkami z Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Marta Osadzińska

now_1009x768