Wycieczka uczniów kl. VII z Witowa i Dzianisza na Turbacz w 2023 .

12 czerwca uczniowie klas VII z Witowa i Dzianisza pod opieką pani Kamili Matei i pana Andrzeja Styrczuli wyruszyli na wyprawę, aby zdobyć jeden ze szczytów Korony Gór Polskich – Turbacz (1310 m n. p. m ) - najwyższy szczyt Gorców - pasma górskiego leżącego w Beskidzie Zachodnim. Cztery szlaki turystyczne, które prowadzą do schroniska prowadzą przez świerkowo – bukowe lasy po mniej lub bardziej stromych ścieżkach z pięknymi widokami na gorczańskie polany, panoramę Tatr i Pienin. W drodze na szczyt nasza przewodniczka, pani Elżbieta Opyd opowiadała dzieciakom liczne ciekawostki na temat flory, fauny i historii Podhala.

Po dotarciu do schroniska, krótkim wypoczynku przy herbacie i ciepłej szarlotce z lodami, ruszyliśmy na szczyt. Do wysokiego, betonowego słupa prowadzi niezbyt strome, kilkumetrowe podejście. Nasza przewodniczka zadbała także, aby w drodze powrotnej do Łopusznej nie zabrakło nam pięknych widoków i ciekawostek przyrodniczych. Po dniu pełnym atrakcji, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy do Witowa.

Kamila Mateja

20230612 104620 1600x1200