Wyjazd ósmoklasistów do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau w 2023 r.

        Tradycją w naszej szkole stały się coroczne wycieczki najstarszych klas do muzeum w Oświęcimiu. Również w tym roku dnia 14 czerwca 2023 roku ósmoklasiści zwiedzili obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau (Oświęcim - Brzezinka). Muzeum jest miejscem pamięci tysięcy ofiar różnych narodowości, (m.in. Żydów, Polaków i Romów) którzy zginęli w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Utworzono je w 1947 roku głównie dzięki staraniom byłych więźniów. Od 1979 roku tereny byłego Konzentrationslager (KL) Auschwitz wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO. 

Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia na teren byłego obozu przez słynną bramę z napisem: „Arbeit macht frei”. Pani przewodnik oprowadziła grupę po terenie byłego obozu koncentracyjnego, m.in. odwiedziliśmy sale poświęcone historii Żydów, którzy zginęli w obozie. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlano zdjęcia i filmy ukazujące życie Żydów przed II wojną światową. W sali obok ogromne wrażenie wywarła na zwiedzających olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów, których udało się zidentyfikować. Obejrzeliśmy także sale z wystawami, na które składają się przedmioty codziennego użytku: garnki, grzebienie i szczotki, kilka tysięcy par butów, walizki itp. należące kiedyś do ofiar hitlerowskiego obozu. Następnie przeszliśmy do budynku, w którym na terenie obozu zorganizowano komorę gazową połączoną z krematorium (masowo zabijano tam ludzi za pomocą cyklonu B). Pani przewodnik zwróciła uczniom uwagę na cytat pochodzący z wypowiedzi Primo Leviego - byłego więźnia obozu w Auschwitz: "To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia" i przypomniała jak wielka odpowiedzialność ciąży na każdym z nas, byśmy nigdy nie dopuścili do podobnych okrucieństw jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Dziś przesłanie to jest szczególnie aktualne w obliczu wojny w Ukrainie.

Po zwiedzaniu terenu obozu w Oświęcimiu udaliśmy się do Brzezinki gdzie obejrzeliśmy oryginalny wagon, jeden z wielu, którymi dowożono ludzi do obozu, wnętrza baraków oraz ruiny wysadzonych przez Niemców krematoriów. Ogromne wrażenie wywarła też wielka przestrzeń obozu i kominy pozostałe po niszczonych przez Niemców barakach, gdy opuszczali to miejsce w 1945 roku.

Miejmy nadzieję, że ten wyjazd – ważna w życiu lekcja historii - zostanie zapamiętana na długo.

W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili wadowicki rynek, gdzie mieli okazję skosztować słynnych kremówek.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć

20230614 145426 1600x901