LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - LEGO BricQ na lekcji historii w 2023 r.

laboratoria

Uczniowie klasy szóstej rozpoczęli naukę historii w tym roku szkolnym od tematów dotyczących odkryć geograficznych. Na zajęciach omawiali podróże znanych wszystkim podróżników: Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy i Ferdynanda Magellana. XV i XVI wieczni żeglarze gnani ciekawością, żądzą zysku i chęcią odkrywania nowych ziem wyprawiali się dalej i dalej za horyzont. Nie wolno jednak zapominać, iż te podróże w nieznane nie byłyby możliwe bez nowego typu okrętów karawel i karak, które dzięki zastosowaniu ruchomych żagli mogły płynąć niezależnie od kierunku wiatru. Czy faktycznie statek będzie poruszał się naprzód przy bocznym wietrze? Szóstoklasiści sprawdzili to doświadczalnie budując z zestawów LEGO BricQ żaglowóz (trójkołowy pojazd napędzany siłą wiatru z ruchomym żaglem). Gdy żaglowozy były już gotowe uczniowie wykorzystali przenośny wentylator i sprawdzili zastosowanie ruchomego żagla.

Marta Osadzińska

20230914 083554 1600x1200