Wycieczka uczniów klas IV i V do Doliny Białego w ramach programu "Bliżej Tatr" w 2024 r.
Gdzie leży Dolina Białego?
Dolina Białego jest położona w Tatrach Zachodnich. Wejście do niej znajduje się w samym Zakopanem, nieopodal ulicy Piłsudskiego i kompleksu skoczni narciarskich.
Tutaj spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, który przypomniał o ogólnych zasadach obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli o niezbaczaniu ze szlaku, nieniszczeniu przyrody (nie zrywamy kwiatków, nie łamiemy gałęzi drzew) oraz o niepozostawianiu po sobie żadnych śmieci. Turystyczny savoir-vivre wymaga również unikania głośnego zachowania. Po krótkim wstępie wyruszyliśmy, by zatrzymywać się w wybranych punktach i słuchać ciekawie opowiadanych historii.
Dolina jest stosunkowo krótka, natomiast bardzo piękna zwłaszcza o tej porze roku i atrakcyjna pod względem widokowym oraz przyrodniczym. Przejście Doliny Białego nie nastręcza większych trudności. Szlak jest bardzo bezpieczny, nie ma tam miejsc, które mogłyby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Szlak w przeważającej większości wiedzie lasem, zapewniając również możliwość podziwiania skalistych ścian czy niewielkich strumyków. Celem wycieczki przez Dolinę Białego jest znajdujący się na jej końcu wodospad. Nie jest może wyjątkowo spektakularny, natomiast stanowi sporą atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Tutaj przy nim odpoczęliśmy, zjedliśmy posiłek i zgodnie z planami wróciliśmy do Zakopanego. No i jeszcze jedno. Pod koniec naszego spotkania z przewodnikiem został zorganizowany mały konkurs. Oj, nie obyło się bez emocji 😉🙃😱
Tego dnia udaliśmy się również do Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia, które położone jest u wylotu Doliny Kościeliskiej. Tatry. Opisane, zbadane, a mimo to wciąż tajemnicze. Czy można opowiedzieć ich historię na nowo? W Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia można było spojrzeć na najwyższe polskie góry inaczej. TAPZ kilkoma salami wypełnionymi unikalnymi i zaskakującymi zbiorami oraz interaktywnymi instalacjami staje się fascynującą opowieścią o historii powstawania Tatr, a z nią o dziejach naszej planety. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska między innymi naturalnej wielkości dinozaura czy niedźwiedzia jaskiniowego. Miłym akcentem były także mapy – gry, które otrzymali zwiedzający.
Dziękując za atrakcyjną wycieczkę zachęcamy, by podążyć naszym szlakiem!!! Na pewno warto!
Danuta Pałka
Galeria zdjęć